PKO EKSTRAKLASA. RZĄD NIEOCZEKIWANIE ZMIENIŁ ZASADY. KLUBY MOGĄ TRENOWAĆ W WIĘKSZYCH GRUPACH!

Nowe rozporządzanie Rady Ministrów (z soboty, 2 maja 2020 r.) mówi, że kluby PKO Ekstraklasy mogą od poniedziałku trenować w większych grupach. Na jednym boisku będzie mogło znaleźć się 14 osób: 13 piłkarzy i trener. To świetna wiadomość dla klubów.

Kończy się dwutygodniowa kwarantanna dla piłkarzy PKO Ekstraklasy, którzy pod koniec maja mają wznowić sezon 2019/2020. W poniedziałek (4 maja 2020 r.) wszyscy przejdą testy na obecność koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zawodnicy we wtorek (5 maja 2020 r.) rozpoczną grupowe treningi. Z wcześniejszych regulacji przedstawionych przez Ekstraklasę i PZPN wynikało, że w pierwszym etapie będzie mogło przebywać tylko sześciu zawodników na boisku.

W sobotę (2 maja 2020 r.) wieczorem polski rząd wprowadził istotne zmiany, które będą brane pod uwagę przy organizowaniu treningów.

Zapis z rozporządzenia brzmi następująco:

20.1. Na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie:

1) od dnia 4 maja do dnia 9 maja 2020 r. nie więcej niż 14 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi;

2) od dnia 10 maja do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi.

Obowiązek zakrywania twarzy podczas treningów

W rozporządzeniu znalazła się także inna ważna kwestia dotycząca zakrywania twarzy. Mówi o tym § 18.

1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
– Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa:

2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

10) sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport na terenie obiektów, o których mowa w § 8 ust. 1pkt 2;

Nowe zasady dotyczą tylko zespołów z PKO Ekstraklasy. Dla klubów z niższych szczebli obowiązują dotychczasowe zasady: nie więcej niż sześć osób i trener.

Trochę bliżej także co do decyzji gry drużyn w I lidze. Co do możliwości gry w II lidze, ustalenia szczegółów trwają.

Każdy punkt czasowy planu uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i GIS.