Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Związek między aktywnością fizyczną a zdrowiem układu moczowo-płciowego u mężczyzn

9 maja, 2024 zdrowie układu moczowego

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w zachowaniu ogółu zdrowia i samopoczucia. Jej wpływ na organizm jest wielotorowy, począwszy od regulacji przepływu krwi, aż po zachowanie odpowiedniej masy ciała. Jaki jest związek między aktywnym stylem życia a zdrowiem męskiego układu moczowo-płciowego?

Regulacja masy ciała

Umiarkowana aktywność fizyczna jest ważna, gdy chcemy zachować zdrową masę ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza pracę narządów wewnętrznych, a otyłość jest czynnikiem ryzyka nietrzymania moczu, trudności z oddawaniem moczu i zaburzeń erekcji. Już 30 minut spaceru, jazdy na rowerze czy pływania dziennie jest w stanie wspomóc poprawę przemiany materii i ochronić przed zbędnymi kilogramami.

Redukcja stresu

Aktywność fizyczna, zwłaszcza prowadząca do podnoszenia tętna i doprowadzająca do uczucia zmęczenia organizmu, może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z nagromadzeniem lęków i niepokojów. Zniesienie tych psychicznych doznań pozytywnie wpływa na funkcje seksualne i poprawia przyjemność z odbywanych stosunków seksualnych.

Poprawa funkcji seksualnych

Codzienna aktywność może poprawić funkcje seksualne i podnieść libido poprzez redukcję codziennego stresu i wyzwalanie endorfin. Wysiłek fizyczny poprawia pracę układu krążenia i przepływ krwi przez narządy – również przez narządy układu moczowo-płciowego. Zmniejsza to problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji przez mężczyzn oraz osiągnięcie orgazmu. Dobra kondycja sprawia, że stosunek seksualny jest dłuższy i bardziej satysfakcjonujący dla mężczyzny i jego partnerki. [1]

Wsparcie dla dna miednicy

Ćwiczenia fizyczne opierające się na wzmacnianiu głębokich mięśni brzucha i mięśni grzbietu stanowią również sposób na udoskonalenie struktury i pracy mięśni dna miednicy, które odgrywają kluczową rolę dla kontroli funkcji pęcherza moczowego, sprawności w oddawaniu moczu i funkcji seksualnych. Mięśnie dna miednicy są często osłabione u starszych mężczyzn. [2]

Zdrowie układu moczowo-płciowego – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Z wiekiem maleje zdolność organizmu do regeneracji oraz pogarsza się funkcja i budowa tkanek i narządów. Najczęstszymi dysfunkcjami układu moczowo-płciowego u mężczyzn są zaburzenia erekcji oraz przerost prostaty. Trudność w osiągnięciu i utrzymaniu wzwodu oraz problem z oddawaniem moczu są wskazaniem do wizyty u urologa w celu poszerzenia diagnostyki i dobrania odpowiedniej farmakoterapii. Dobrym pomysłem jest też spotkanie z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który da wskazówki co do tego, jak poprawnie dbać o funkcję mięśni dna miednicy.

Średnia długość życia Polaków zwiększa się, więc to zrozumiałe, że każdy chciałby spędzić starość w pełni zdrowia. Aktywność fizyczna ma szeroki zakres zalet – od poprawy siły mięśni, przez wspomaganie pracy układu krążenia, po wpływ na układ moczowo-płciowy. Zadbaj o nią już dziś.

Bibliografia

[1]       M. Khera, S. Bhattacharyya, i L. E. Miller, „Effect of aerobic exercise on erectile function: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”, The Journal of Sexual Medicine, t. 20, nr 12, s. 1369–1375, grudz. 2023, doi: 10.1093/jsxmed/qdad130.

[2]       S. T. Cho i K. H. Kim, „Pelvic floor muscle exercise and training for coping with urinary incontinence”, J Exerc Rehabil, t. 17, nr 6, s. 379–387, grudz. 2021, doi: 10.12965/jer.2142666.333.

Redakcja bozpn.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Leczenie zębów pod narkozą
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Katar zatokowy podczas wakacji

Jesteś zainteresowany reklamą?